سینما آرش و خلاصه ای از تاریخچه تاسیس سینما در امل

 

12 سينما آرش و خلاصه اي از تاريخچه تاسيس سينما در امل

 

سینما آرش  آمل در سال ۴۶-۴۵ جنب شعبه مرکزی  بانک سپه آمل  با مالکیت آقایان هاشم خصوصی - امان اله پرتوی ملک – مهدی هاشمیان تاسیس گردید که با نام سینما بهمن همچنان در حال فعالیت است بهای بلیط تا سال ۱۳۵۷  بر اساس موقعیت مکانی  سالن ردیف جلو ۱۵ ریال  وسط ۲۰ و انتهای سالن (لژ) ۲۵ ریال بوده است .

100000 سينما آرش و خلاصه اي از تاريخچه تاسيس سينما در امل

آقای هاشم خصوصی از مؤسسین سینما متروپل(درفش)  و سینما آرش (بهمن فعلی )

با تشکر از خانم سروناز ملک که این عکسها  را در اختیار ما قرار داده اند

خلاصه ای از تاریخچه تاسیس سینما در آمل

۱- نخستین سینما در سال ۳۲-۳۱ به نام فرهنگ در خیابان پشت شهرداری (مهدیه فعلی ) در کنار کاروانسرای آقای سیاهزاده و رستوران آقای عمرانی و خندقی که به نرده های شهرداری ختم می شد (داخل کوچه جنب کفش بلا  فعلی ) با مالکیت  آقایان سعادت و منفرد آغاز بکار نمود. این سینما در سال ۱۳۴۳ تعطیل و به  آقای رضا تبریزی  جهت  تاسیس باشگاه بدنسازی  اجاره داده شد .

بهای بلیط بر اساس موقعیت ردیف جلو- وسط – انتهای سالن (لژ) ۵و۱۰و۱۵ ریال بود .

۲- سینما مترو پل در سال ۱۳۳۶ در خیابان ۱۷ شهریور فعلی جنب دبستان فروغ راعی ( شاهدخت سابق ) که فعلا به فروشگاه ۱۵ خرداد تبدیل شده است  با مالکیت آقایان هاشم خصوصی – امان الله پرتوی ملک – مهدی هاشمیان تاسیس که بعد از سالها به سینما درفش تغییر نام یافت بهای بلیط ۵و۱۰و۱۵ ریال بود که به ۱۵ و ۲۰و۲۵ ریال افزایش یافت .

۳- سینما مولن روژ در سال ۱۳۴۰ (جنب سینما فرهنگ ) با مالکیت صاحبان سینما فرهنگ تاسیس گردید که پس از چند سال فعالیت آن را به مالکین سینما متروپل اجاره دادند  . متعاقب آن در پی مدتی تعطیلی در سال ۱۳۵۰ مالکین آن یعنی آقایان سعادت و منفرد آن مکان را به نام مهدیه جهت امور مذهبی وقف نمودند . بهای بلیط آن ۱۵و۲۰و۲۵ ریال بود .

۴- سینما آرش (بهمن فعلی) در سال ۴۶و۴۵ جنب شعبه مرکزی بانک سپه با مالکیت آقایان هاشم خصوصی – امان الله پرتوی ملک و مهدی هاشمیان تاسیس گردید که همچنان دایر است . بهای بلیط تا سال ۱۳۵۷ مبلغ ۱۵و۲۰و۲۵ ریال بوده است .

اسامی کسانی که در بخش آپاراتخانه (اتاق نمایش فیلم ) بعنوان آپاراتچی تا سال ۵۷ فعالیت داشتند می توان از آقایان وارتان (ارمنی) – جعفر شیرازی – ابوالقاسم قاسم زاده – شکراله جعفری – ابراهیم طاهر نژاد- نصراله میکائیل – محمد موسوی – علی میکائیل – فضل اله میکائیل و محمد رحمانی نام برد .

با تشکر از آقای حاج شکراله جعفری که در تهیه این تاریخچه ما را یاری  نمودند .

امیر می گوید: تاریخ: ۱۳۹۲/۱۱/۰۲ زمان: ۲۱:۵۷

باتشکرازآقای غفوری درسالهای ۵۰الی ۵۷سینمادرفش به اکران فیلم های ایرانی وسینماآرش اکثرابه اکران فیلمهای خارجی مشغول بودندوهمیشه سالن نمایش مملوازتماشاگران بود.

حمید از کانادا می گوید: تاریخ: ۱۳۹۶/۰۵/۲۲ زمان: ۰۶:۱۴

در این سینما‌ها در آن سالها برخی‌ اوقات نمایش و کنسرت هم برگزار میشد، از آن‌جمله کنسرت صابر آتشین با دخترش گوگوش در آمل در دهه سی‌ و کنسرت دلکش در سینما مولن روژ. در آنصورت، بهای ورودی گران تر شده و ترتیب درجه بندی صندلی‌ها هم دگرگون میشد.

سینما مولن روژ در سال ۵۲ و یا ۵۳ تبدیل به مهدیه شد.

برخی‌ فیلم‌ها در سال‌های ۳۰ و ۴۰ هم رکورد شکنی کردند و هم مورد پذیرش و تماشای خانواد‌گی افراد مذهبی‌ هم قرار گرفتند و هفته‌ها در اکران باقی‌ ماندند مثل “حاجی جبّار” و “شب نشینی در جهنم” در سال‌های ۳۰؛ “گنج قارون” و “حج” در دهه ۴۰.

سینما متروپل دارای یک سالن تابستانه در پشت بام آن بود که از خرداد ماه آغاز بکار میکرد.

ارسال نظر در "سینما آرش و خلاصه ای از تاریخچه تاسیس سینما در امل"

(نمایش داده نمی شود)

پربازدیدترین تصاویر

محبوبترین تصاویر