عشرت آباد سال ۴۱

88 عشرت آباد سال 41

مطلب زیر را آقای محمد علی توللی پیش کسوت خبرنگاری و مدیر دانش چاپ آمل نوشته اند

دادگاه نظامی یا تفرجگاه زنان حرمسرا

ساختمان چهار طبقه ، نمای آن با چوب و پنجرهای مشبک کاری بسیار زیبا و آینه کاری رنگی تزئین یافته .یکی از آثار کهن به جا مانده دوران سلطنت قاجاریه در محلی به نام عشرت آباد تهران زمانی بیابانی بیش نبوده ، بنا شده شنیده ها حاکی است .این ساختمان دادگاه نظامی زمان خودش بوده و عده های اظهار میداشتند. در مقابل این ساختمان استخری وجود داشته محل تفرجگاه درباریان و خانواده آنان و زنان حرمسرا بوده که با کالسکه سلطنتی و با حفاظت کامل پیشاپیش آنان جارچی های مخصوص با صدای بلند دور شید و کور شید سر می دادند یکی دو خیابان دروازه شمیران و پل چوبی فعلی و خیابانهای منتهی دور از چشم نامحرمان آنها را به مکان امن همان عشرت آباد بوده میرساندن . از آنجایی که درب ورودی بنا همواره بسته بود و تابلویی که تاریخ بنا و نام آن را مشخص کند دیده نمی شد از گچ بریهای داخل و تزئینات آن تعریفهای بسیاری شنیده می شد بی بهره بوده ایم لهذا معرفی بیشتر بنا را که اطراف آن زمینی خاکی با سنگ ریزه ها در زمان خود به خوانندگان گرامی و آگاه و اهل تاریخ و تحقیق می سپارم . یادآواری می شود بعدها این محل به نام پادگان عشرت آباد نامگذاری شده و تیپ ۱ پهلوی در آن مستقر از جمله پادگان های معروف بشمار می رفت . کنجکاوی بیشتر درباره این بنا از صاحب منصبان و آدم های مطلع در پادگان موجب دردسر و رفتن به رکن ۴ و رکن ۲ را به دنبال داشته ، لهذا به همین عکس قناعت نمودیم عکس سمت راست سرباز وظیفه محمد علی توللی نویسنده (منشی)گروهان خبازخانه سر رشته داری عکس سمت چپ گروهبان وظیفه ولی اله عندلیب دلارستاقی جمعی گروهان سر رشته داری تیپ یک پهلوی عشرت آباد میباشد . خباز خانه عشرت آباد دارای ۶ نفر شاطر هم ردیف و ۱۲ شاطر سرباز وظیفه به طور شبانه روزی پخت نان اکثریت پادگانهای تهران بعهده داشته جیره و آمار آرد مصرفی و تعداد نان و آن هم بربری بوده و حساب و کتاب سهمیه روزانه پادگانهای تهران بعهده منشی خباز خانه که سربازی بیش نبوده در عکس ملاحظه کنید ، گروهبان وظیفه ولی اله عندلیب دلارستاقی و سرباز وظیفه محمد علی توللی دو یار دبستانی بودند که از سال ۱۳۲۷ به مدت شش سال در دبستان ملی سیروس به مدیریت زنده یاد هیبت اله حسامی روانش شاد ، دوران شش ساله دبستان را گذراندند و این دو یار دبستانی بعدها در تیپ ۱ پهلوی بهم رسیدند .

تاریخ عکس ۲۰/۱۰/۱۳۴۱

حمید -کانادا می گوید: تاریخ: ۱۳۹۶/۰۵/۲۹ زمان: ۰۴:۳۰

آقای توللی نوشته ارزنده‌ای نگاشتند. یاد آقای حسامی فرهنگی‌ دیرینه‌ آمل گرامی‌ باد که در دهه ۴۰ مدیر دبستان دولتی پستا در شهربانو محله بودند.

عشرت آباد با ساختمان شکنجه گاه ‌اش بنام “حمام زرهی” به ویژه چه پس از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و چه در سالهای دور پس از آن، یاد‌ها و نگاره‌های زیادی را برای تاریخ معاصر ایران در سینه دارد.

ارسال نظر در "عشرت آباد سال ۴۱"

(نمایش داده نمی شود)

پربازدیدترین تصاویر

محبوبترین تصاویر