حاج مهدی سلطان – پاشاکلا دشت سر

1

توضیح آقای امیرکردی برای این عکس:

تاریخچه ای از زندگی نامه مهدی سلطان امیری
نام اصلی وی مه سلطان بود ،سلطان یعنی سروان در دوره ی قاجار. مهدی سلطان افسر دوره محمد علی شاه قاجار که پدر در پدر نظامی بودند- اصل وی از روستای سفلی امیری بود که کاخ ییلاقیش در زلزله سال 1336 در سفلی تخربی گردید. وی همرزم هژبر سلطان (فرزند امیرموید سوادکوهی) که در قشون مازندران به فرماندهی امیرمکرم لاریجانی بود خدمت میکرد.
امیرمکرم در نوآباد(معلم کلای فعلی) جایگاه و قصری داشت و مهدی سلطان هم درسال  1285 در روستای پاشاکلا دشت سر قصری را همجوار آن بنا نمود، بسیار زیبا و جالب و تلفیقی از محکمترین چوبها و مزیین به نقوش پرندگان که هنوز هم آن قصر در روستای پاشاکلا دشت سر وجود دارد و کوچکترین تغییری نکرده است  و این بنا در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۹۳۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
مهدی سلطان برای عمران و آبادی روستای پاشاکلا و روستاهای اطراف زحمات زیاد کشیده – ازجمله حمام عمومی-آب انبار – سقانفار- سنگ چینی احداث جاده و تکیه حسینی و احیای 40 روزه عزاداری امام حسین و تعزیه در روستای پاشاکلا را بنا نمود .
مهدی سلطان در سال 1307هجری شمسی در اواخر عمر خود دچار بیماری روحی می شود   و جان به جان آفرین تسلیم می نماید و در روستای سفلی امیری دفن میگردد روحش شاد.
عکس فوق 3نفر جلویی متعلق به مهدی سلطان و امیر مکرم و نفر وسطی ارباب غلامحسین می باشد.
نفر دست چپ ایستاده که تفنگ در دست دارد و گوشه عکس میباشد اصغر مختاباد یا اصغر گالش (کردی) نام دارد او و چند نفر از اهالی خود از کردکردستان به قائمشهر و روستای آلاشت تبعید میگردند و از آنجا به روستای شالدرگاه و بعد به درخواست مهدی سلطان به روستای پاشاکلادشت سر منتقل میگردد . وی بعنوان مختاباد (گالش) در کنار مهدی سطلان کار میکرد و بنا به گفته نوه های مهدی سلطان و قدیمی های محل : دارای پاهای ستبر و قوی و ازقدرت و توان زیادی برخوردار بود که در جنگ کلوبن نقش بسزایی در پیروزی مهدی سلطان و نیروهای خودی ….. داشت و نامبرده بعد از مرگ مهدی سلطان به درخواست ارباب توکلی به آمل می آید و در خدمت او هست و بعد از مدتی دار فانی را وداع میگوید و قبر وی در امام زاده ابراهیم و کنار درخت بزرگ داخل حیاط دفن گردید ، روحش شاد / ضمنا نوه های وی در روستای پاشاکلادشت سر زندگی میکنند و فامیلی آنها کردی می باشد.
نفر کناری اصغر مختاباد ، رضا میرشکار نام دارد – جد رضا میرشکار حدود یکصد و پنجاه سال پیش از روستای نوا لاریجان به اجوارکلا و … به پاشاکلا مهاجرت می نمایند. رضا از تک تیرندازان معروف آمل و افسر مخصوص مهدی سلطان در زمان خود بود و جد خانواده رحیمی نژاد و رضایی می باشد . رضا 3پسر و 2دختر داشت که یک پسر بنام مشهدی یحیی رحیمی نژاد که نزدیک به  100 سال سن دارد و سرحال و قبراق و سرزنده در قید حیات و متولی تکیه روستای پاشاکلای دشت سر میباشد و یک دختر به نام عمه خانم که حدود 90سال کمتر و بیشتر سن دارد در قید حیاط و مادر خانواده کشاورز میباشد.
نفر کناری رضا میرشکار که قد بلندی دارد معروف به نبی لر می باشد . روایت است در جنگ هردرود (کلوبن) از قشون بختیاری یا لرستان بوده اند که به دست نیروهای مهدی سلطان اسیر و به روستای پاشاکلا آمدند . روایت دیگر که عده ای معتقدند نبی لر شیفته قشون جنگی حاج مهدی سلطان شده و به ایشان ملحق گردید. نوه های وی در روستای پاشاکلا ساکن و به قامیلی حبیبی و نبی زاده  شهرت دارند.
ضمنا حاج مهدی سلطان در روستای پاشاکلا دشت سر دارای سرای قدیمی و معروف هست که جزء آثار باستانی کشور قلمداد گردید
با تشکر از  آقای امیر کردی برای فرستادن این عکس.

93 نظر در “حاج مهدی سلطان – پاشاکلا دشت سر

 1. سلام عرض ادب و احترام خدمت همه سروران ارجمند و هم محلی های عزیز و بزرگوار، بنده هم به سهم خود تشکر ویژه دارم و از کامنت های ارسالی همه بزرگواران سپاسگزارم و افتخار میکنم که زادگاهم روستا پاشاکلای دشتر سر با این همه فرهیخته و با پیشینه تاریخی در مازندران میدرخشد.با تشکر از آقای کردی

 2. اسکی ها و نیاکی ها طبق گواه تاریخ تمام قدرت نفوذ خود را از خود باختن و خودفروختن نسبت به حاکم زمانه خود به دست اورردن نمونه بارزش امیر مکرم با خیانت به لاریجانی ها و همراهی خان قاجار حاکم شد و نمونه دیگر ممدلی نیاکی که با پول دزدی برادرش در بانک و پابوسی رضاشاه مدتی اندک ملک هایی به او داده شد.

 3. باسلام خدمت دوستان گرامی.تشکر میکنم بابت این عکس گرانبها
  روحشون شاد باشه
  مقبره حاج مهدی سلطان نیاز به بازسازی داره لطفا پیگیری کنید

 4. واقعا عالی ادم پشتش گرم میشه وقتی این عکسها وشجاعت این خطه دلیر پرور رو میبینه دمتون گرم
  شمه فدا از بابل

 5. بدین وسیله لازم می دانم از زحمات و تلاش های مجدانه و مخلصانه شما و دیگر دوستان تقدیر و تشکر نمایم. مؤفق و مؤیدباشید.

 6. با سلام خدمت جناب کردی عزیز.از زحمات شما در این سایت نهایت قدرانی را به جا می آورم.وسپاس بیکران از آقای بادفر که توضیحات لازم را در راستای شناخت خانواده حاج مهدی سلطان امیری داده است.بنده پیشنهاداتی را در رابطه با روستا دارم جناب کردی اگر امکان دارد شما با مشورت و همکاری دهیاری و شورای محترم روستای پاشاکلا در رابطه با آثار و ابنیه باستانی روستا مکاتباتی با اداره میراث فرهنگی آمل داشته باشید سپاسگزارم تا اینگونه آثار و اشخاصهای تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسدبنده هم به نوبه خودم با توجه به اینکه روستای مادری من هست تمام تلاشم را می کنم تا اینگونه آثار به ثبت ملی برسد.با کمال تشکر
  حمید رضا علی زاده مقدم باستان شناس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری آمل و نوه دختری نبی کشاورز

 7. وبا عرض سلام وخسته نباشید خدمت دوست عزیز و گرامی بنده اقای کردی .
  بنده نبیره پسری روان شادحاج مهدی سلطان امیری ونتیجه ارباب غلامحسین امیری(فرزند ارشدحاج مهدی سلطان)و نوه حشمت الله خان بادفر (تنها فرزند ارباب غلامحسین امیری ) میباشم در مورد این عکس نشسته از چپ حاج علی سلطان (برادر حاج مهدی سلطان)،ارباب غلامحسین و حاج مهدی سلطان امیری میباشد چون بنده نسخه اصلی این عکس رو دارم با نوشته قدیمی با صحت کامل خدمت شما عرض کردم ودر اخر خدمت اقای قبادی عرض کنم که ارباب غلامحسین امیری یک فرزند بیشتر نداشت و زمانی که حشمت الله خان ۲ ساله بود پدرش به همون علتی که اقای کردی هم اشاره نمود فوت کرده است یک ارباب غلامحسین دیگر هم وجود دارد که با پدر بزرگ بنده تشابه اسمی دارد. اقای کردی موفقیت روز افزون برایتان ارزو مندم خسته نباشید.

 8. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت دوست عزیز و گرامی بنده اقای کردی .
  بنده نبیره پسری روان شادحاج مهدی سلطان امیری ونتیجه ارباب غلامحسین امیری(فرزند ارشدحاج مهدی سلطان)و نوه حشمت الله خان بادفر (تنها فرزند ارباب غلامحسین بادفر ) میباشم در مورد این عکس نشسته از چپ حاج علی سلطان (برادر حاج مهدی سلطان)،ارباب غلامحسین و ارباب غلامحسین میباشد چون بنده نسخه اصلی این عکس رو دارم با نوشته قدیمی ودر اخر خدمت اقای قبادی عرض کنم که ارباب غلامحسین امیری یک فرزند بیشتر نداشت و زمانی که حشمت الله خان 2 ساله بود پدرش به همون علتی که اقای کردی هم اشاره نمود فوت کرده است یک ارباب غلامحسین دیگر هم وبا عرض سلام وخسته نباشید خدمت دوست عزیز و گرامی بنده اقای کردی .
  بنده نبیره پسری روان شادحاج مهدی سلطان امیری ونتیجه ارباب غلامحسین امیری(فرزند ارشدحاج مهدی سلطان)و نوه حشمت الله خان بادفر (تنها فرزند ارباب غلامحسین بادفر ) میباشم در مورد این عکس نشسته از چپ حاج علی سلطان (برادر حاج مهدی سلطان)،ارباب غلامحسین و ارباب غلامحسین میباشد چون بنده نسخه اصلی این عکس رو دارم با نوشته قدیمی ودر اخر خدمت اقای قبادی عرض کنم که ارباب غلامحسین امیری یک فرزند بیشتر نداشت و زمانی که حشمت الله خان 2 ساله بود پدرش به همون علتی که اقای کردی هم اشاره نمود فوت کرده است یک ارباب غلامحسین دیگر هم وجود دارد که با پدر بزرگ بنده تشابه اسمی دارد اقای کردی موفقیت روز افزون برایتان ارزو مندم خسته نباشید .جود دارد که با پدر بزرگ بنده تشابه اسمی دارد اقای کردی موفقیت روز افزون برایتان ارزو مندم خسته نباشید .

 9. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت دوست عزیز و گرامی بنده اقای کردی .
  بنده نبیره پسری روان شادحاج مهدی سلطان امیری ونتیجه ارباب غلامحسین امیری(فرزند ارشدحاج مهدی سلطان)و نوه حشمت الله خان بادفر (تنها فرزند ارباب غلامحسین بادفر ) میباشم در مورد این عکس نشسته از چپ حاج علی سلطان (برادر حاج مهدی سلطان)،ارباب غلامحسین و ارباب غلامحسین میباشد چون بنده نسخه اصلی این عکس رو دارم با نوشته قدیمی ودر اخر خدمت اقای قبادی عرض کنم که ارباب غلامحسین امیری یک فرزند بیشتر نداشت و زمانی که حشمت الله خان 2 ساله بود پدرش به همون علتی که اقای کردی هم اشاره نمود فوت کرده است یک ارباب غلامحسین دیگر هم وجود دارد که با پدر بزرگ بنده تشابه اسمی دارد اقای کردی موفقیت روز افزون برایتان ارزو مندم خسته نباشید .

 10. با سلام و عرض تشکر از شما من به مطالبی بیشتری در مورد سرای مهدی سلطان برای پروژه پایان ترم احتیاج دارم ایا امکانش هست مطالب کامل در این مورد ارسال کنین خیلی متشکر میشم

 11. باتشکر از ارائه عکسهای تاریخی روستای پاشاکلا دشت سر پیشنهاد میگردد در صورت امکان عکسها یا فیلمهای مربوط به مناسبتهای روستای پاشاکلا دشت سر در دهه های مختلف سال (دهه 60 الی 80) در این سامانه قرار گیرد

 12. سلام جناب کردی
  منظورم نوشته ها یا متن زیر عکس که از کدام کتاب یا مرجعی بوده که شما زیر نوشته های عکس منبع ندادید-حال مشخص شد-سپاس فراوان

 13. سلام آقاي علي زاده مقدم منظور از منبع دقيقا چيه
  دقيقا 5 نفر رو تو عكس ما شناسايي كرديم . مثلا آقاي رضا ميرشكار يا نبي لر يا اصغر مختباد مختصري از زندگي و خانواه فعلي (نوه و نبيره ) اين عزيزان توضيح دادم – اينكه ديگه منبع و يا … نمي خواد.
  منبع رو بيشتر از كتاب آقاي كشاورز گرفتم و توضيح دادن خانواده يك طايفه و… ديگه منبع نمي خواد و يك چيزي عيان و مشخص هست.
  سپاس فراوان از شما

 14. سلام و عرض ادب به جناب کردی عزیز
  ممنون و سپاس از کار قشنگتان -امیدوارم این کارتون ادامه پیدا کنه بنده هم کاری از دستم بر بیاد انجام میدم.فقط یک سوال .توضیحات زیر عکس آیا منبعی داره یا نه؟ اگه داره منبع رو معرفی کنید.نوه خانواده کشاورز.حمید رضا علیزاده مقدم.کارشناس ارشد باستان شناسی.اداره میراث فرهنگی آمل

 15. فوق العادس.خواهش میکنم ادامه بدین این حق ماست که بخودمون ببالیم از داشتن همچین پیشینه ای …موفق باشین

 16. بسیار جالب بود, امیرجان خیلی ممنون از اینکه عکس تاریخی نیاکان محل تولدم راارسال نمودین از کار قشنگتون متشکرم

 17. ورق زدن به گذشته وبیان تاریخ گذشتگان ونیاکان درهمه ابعاد آن کار بسیار پسندیده ای است . به نظرم اگر جناب آقای کردی دررجوع به گذشتگان تصاویر هایی راکه زحمت پیداکردن آنرا می کشند حتما درذهن ویادرفایل خاصی آن را موضوع بندی نمایند به نظرم جالب باشد .به طور مثال درموضوع اقتصادی تصاویری را جویا وارائه نمایند که آن تصاویر تاریخی بیانگر توجه مردم روستا به مسائل اقتصادی ومعیشت بوده ویا درموضوعات دینی تصاویر تاریخی مردم را درپیرامون محبت به اهل بیت (ع) ازطریق مراسمات تعزیه ، عزاداری ها ، تکایا ومساجد ، اشخاص مورد توجه ومهم دینی درتاریخ روستا و…جویا وارائه نمایند ویادر مسائل اجتماعی تصاویرتاریخی مردم روستا درامور پل سازی ، مشارکت های دست جمعی ، جاده سازی ، و..راارائه نمایند به هرطریق اگر ایشان بصورت موضوعی کارشان رادنبال کنند مناسب ترخواهد بود وبه نظرم دنبال شاخص ها باشند تا بازشناسی وهویت شناسی روستا مفهوم واعتبار بیشتری پیدا کند / //مجددا صمیمانه از زحمات سپاسگزاری می کنم

 18. آقای امیر کردی.متاسفانه.شما…مطمئنا فامیلی نوادگان رضامیرشکار” رضایی یعنی فرزندان رضا و”رحیم نژاد “یعنی برادران رحیم که یکی از سه پسر ان رضامیرشکاربودو دو برادردیگربه نام رحمان ویحیی به احترام رحیم نام خانوادگی رحیم نژاد را برگزیدند,میباشند.که شما به اشتباه رحیمی نژاد کنار نام رضا میرشکار تایپ کردین.اصلاح فرمایید…

 19. با عرض سلام خدمت امیر آقا خسته نباشی از اینکه تاریخ پاشاکلا را زنده نگه می‌داری و وقت خودتان را در جمع آوری عکسهای قدیمی روستا صرف میکنید کمال تقدیر و تشکر میکنم خسته نباشید

 20. آفای امیر کردی از زحمات شما بابت بهتر شناختن پاشاکلا و عکسهای مهدی سلطان عکسهای قدیمی بسیار سپاس گذاریم

 21. تا آنجای که من شنیده ام ارباب غلامحسین جوان پی که جلوی عکس نشسته داماد امیرمکرم بوده .
  چگونگی فوت ارباب غلامحسین : موقعی که دوتا سگ با هم درگیر میشن , ارباب غلامحسین با تفنگ میخواد دوتا سگ رو از هم جدا بکنه و اشتباهی با کنده تفنگ به یکی از سگ ها میزنه و تیر از تفنگ رها و به ارباب غلامحسین میخوره و فوت میکند.

 22. سلام این عکس هم دیشب از شبکه پنج مازندران برنامه اگر اشتباه نکنم(شبهای مهتابی) پخش شد.

 23. با سلام به همه بازدید کنندگان این سایت و همه دوستانی که به این عکس نظر دادند .
  مهم نیست که افراد داخل عکس پدربزرگ چه کسی بوده و باشند و یا اینکه مثلا شخصی در این عکس به اشتباه شناسایی شده باشد زیاد هست و مثلا رضامیرشکار رو بر حسب گفته های نوه های ایشان و نوه های حاج مهدی سلطان و با توجه به اینکه شباهت زیادی به نبیره هایش دارد, حدث زده شده که این شخص رضا میراشکار هست/یا اصغر گالش نفر سمت چپ عکس از روی گفته های نوه های مهدی سلطان شناسایی شده , در اینکه تصویر شاید متعلق به این افراد نباشد زیاد هست.
  طبق شنیده های نفر دست راست که تفنگ به دست دارد از اهل سوادکوه قائمشهر و از تفنگداران امیرموئد سوادکی بوده که مدتی در خدمت حاجی مهدی سلطان خدمت میکرد.
  نظرات را که خواندم هر یک از دوستان گفتن نفر مثلا سمت چپ یا راست و… پدر برزگ ما هست یا همین نفر دست چپ نشسته رو خیلی از نوه های حاجی مهدی سلطان میگویند این شخص امیرمکرم می باشد و بعضی ها میگویند برادر حاج مهدی سلطان (حسین خان) میباشد. که قاعدتا با توجه به شباهت می شد حدث زد که برادر مهدی سطلان صحیح باشه.
  در هر صورت مهم نیست که شناسای این افراد درست بوده یا نه . مهم این است که افراد داخل عکس از منطقه دشت سر (روستای پاشاکلا) میباشد و این نشان دهنده این هست که روزی روزگاری در این منطقه شخصی بود به اسم مهدی سطلان که دارای گروه و نیروی نسبتا نظامی و رعیت و مالک زمینهای زیادی در منطقه دشت سر و دابو بوده .
  اصل عکس دست یکی از نبیره های حاج مهدی سلطان میباشد که اسامی زیر عکس نوشته شده است و در اولین فرصت تحیح خواهد شد.

 24. با سلام با تشکر من خیلی دوست داشتم عکسی از حاجی مهدی سلطان را ببینم چون که من نوه امامقلی سفلایی می باشم. واز بستگان نزدیک حاجی مهدی سلطان می باشم.

 25. با سلام. این عکس را من از ایرج سپهری گرفته بودم البته پشت این عکس اسامی آنها ذکر شده، واقاسپهری مرحوم نفر چهارم از راست را فیروزکلاهی و پدر بزرگ اینجانب یعنی پدر فرج اله حسین زاده معرفی کرده‌بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *